شنبه تا پنجشنبه : ساعت 9 الی 18
با ما تماس بگیرید 02148000998

آخرین اخبار

تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 و بررسی تخصصی
تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

وقتی حرف از خرید هاچبک ایرانی به میان می‌آید نخستین گزینه‌ای که به ذهن‌ها متبادر می‌شود، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 است. از همان روزهایی که خبر تولید و عرضه تیبا از سوی سایپا در صدر اخبار رسانه‌های خودرویی کشور قرار گرفت، کارشناسان معتقد بودند که این خودرو نه تنها در فرم ظاهر بلکه در بسیاری از جهات دیگر نیز می‌تواند رقیب 206 باشد.

البته تیبا هرگز نتوانست آنطور که مهندسان سایپا انتظار داشتند، توفیقی حاصل کند و به همین دلیل هم با وجود اینکه خیلی زود نسخه دوم و تکمیلی آن نیز روانه بازار شد، اما از خط تولید کنار رفت. با این حال در بازار کم تنوع خودروهای داخلی، باید اعتراف کرد که هم تیبا دو و هم 206 تیپ دو در زمره اقتصادی‌ترین هاچبک‌های  حال حاضر به شمار می‌روند و با وجود محاسن و معایب متعددی که بر آن‌ها وارد است، اما همچنان طرفداران پرو پا قرصی را به خود اختصاص داده‌اند.

اگر شما هم قصد دارید یک هاچبک خوش قیمت ایرانی را به پارکینگ ببرید، اما بین تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 دچار تردید هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها همراهی کنید. تیم تولید محتوای آرشا خودرو کوشیده است هاچبک همچنان محبوب اما میان سال ایران خودرو را با آهوی خوش نقش و نگار سایپا که این روزها دیگر تولید نمی‌شود، مقایسه کند. برای اینکه تصمیم بگیرید کدام ماشین را بخرید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

تاریخچه تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

شیرهای فرانسوی الاصل که قطعا معرف حضور شما هستند. 206 هاچبک که تا امروز در شش تیپ تولید و عرضه شده است، اوایل دهه 80 شمسی پا به جاده‌های ایران گذاشت و خیلی زود محبوب شد. بسیاری از کارشناسان معتقدند طراحی ظاهری این خودرو یک دهه از زمان خودش جلوتر بود و احتمالا به همین دلیل است که همچنان این هاچبک تخم مرغی خودرو محبوب بسیاری‌هاست. 206 فقط در ایران محبوب و پرفروش نبود، بلکه در بلغارستان، چین، روسیه و افریقای شمالی هم سر و صدای زیادی به پا کرد و پژو با افتخار آن را یکی از ایمن‌ترین خودروهای تولیدی خود نام برد.

اما تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 خودرویی جوان‌تر است. با اختلاف سن 13 سال! در واقع باید اذعان کنیم در حالی که 206 در سال جاری بیست و یکمین سال حضور خود در ایران را جشن می‌گیرد، تیبا  دو هشتمین شمع سال تولید خود را فوت کرد و برای همیشه کنار رفت. تیبا دو نسخه هاچبک تیبا معمولی است، ظاهرا هم باید از 206 پا به سن گذاشته جذاب‌تر باشد، البته در مقایسه 206 و تیبا دو از نظر طراحی اختلاف نظر بسیار زیادی میان کارشناسان وجود دارد، با این حال آنچه در سینه تیبا دو می‌تپد، همان سیستم پراید است! در ادامه بیشتر درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های دو خودرو صحبت خواهیم کرد.

مقایسه 206 و تیبا دو از نظر طراحی

وقتی قرار باشد به مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2 از نظر طراحی بپردازیم، باید از دو منظر به این تفاوت‌ها پرداخته شود، نخست در نمای ظاهر دو خودرو و سپس طراحی داخلی و فضای کابین.

تفاوت پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2

مقایسه دو خودرو از نظر طراحی ظاهری

 از نظر طراحی ظاهری اگر بخواهیم منصفانه به ماجرا نگاه کنیم، همه چیز به ذائقه مشتری برمی‌گردد. تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 چهره‌ای مدرن‌تر و جوان‌پسندتر ارایه می‌دهد، اما نمی‌توان از بی عیب و نقص بودن ظاهر 206 هم به سادگی عبور کرد. به نظر شما چند دهه دیگر باید بگذرد تا در ایران شاهد خودرویی باشیم که پس از 20 سال همچنان ظاهر آن الهام بخش تولید دیگر خودروها باشد و در رقابت با جوان‌ترها برنده میدان باشد.

آنچه ایران خودرو با 206 به دست آورده، یک رکورد کم‌نظیر است. طراحی ظاهری 206 طی بیست سال گذشته یکی از مهم‌ترین وجوه موفقیت آن بود، اما اکنون شمشیری دو لبه است، شمشیری که هم برگ برنده آن محسوب می‌شود و هم بزرگترین ایراد آن.  برگ برنده از این جهت که امکان دارد فرد یا افرادی را پیدا کنید که دوست نداشته باشند مالک 206 باشند، اما قطعا ظاهر آن را دوست دارند و عیب و نقص خاصی برای آن نمیشناسند. ایراد از این جهت که به هر حال دو دهه گذشته و چهره این ماشین برای مشتری ایرانی تکراری شده است.

مقاله پیشنهادی: “بررسی تفاوت تیپ های پژو 206

 در مقابل درباره تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 باید گفت سایپا روی خودرو ملی خود حساب ویژه‌ای باز کرده بود. حتی طراحی تیبا معمولی را به یک شرکت معروف خارجی سپرد، اما متأسفانه تیبا در زمانی که باید تولید می‌شد، نشد و این تعویق باعث شد که ظاهر تیبا دیگر خاص و منحصر به فرد نباشد و اتفاق شگفت انگیزی را برای سایپا محقق نکند. در نتیجه در بخش مقایسه 206 و تیبا دو از نظر طراحی ظاهری باید اعتراف کرد، برد با شیر فرانسوی است.

مقایسه دو خودرو از نظر طراحی فضای داخلی و کابین

در مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2 از نظر طراحی داخلی هم به نظر می‌رسد بدون اینکه به سراغ توضیحات برویم هم بتوانید حدس بزنید برد با کدام است! سایپا به تولید کابین‌هایی ساده با متریال معمولی رو به پایین، امکانات رفاهی اندک و رودری‌های  سطح متوسط شهرت دارد.

البته مدیران فروش این کمپانی در توجیه موارد یاد شده معتقدند همه این‌ها به این سبب است که هزینه تمام شده خودرو پایین بیاید تا مشتری ایرانی بتواند راحت آن را خریداری کند. با این اوصاف باید گفت،  جنس کابین 206 مرغوب‌تر است و نوع طراحی فضای داخلی 206 زیباتر است. اما درباره ظرفیت کابین باید گفت، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 از فضای بیشتری برای گنجاندن پای سرنشینان عقب برخوردار است.

مقایسه فنی ۲۰۶ و تیبا ۲

هر چقدر هم ظاهر یک خودرو به نسبت دیگری جذاب‌تر و چشم‌نوازتر باشد، آنچه در دل کاپوت جای گرفته است، نقش مهمی در تصمیم‌گیری برای خرید دارد. در مقایسه فنی ۲۰۶ و تیبا ۲ باید گفت، عضو خانواده پژو یک موتور 1.4 لیتری 8 سوپاپه دارد که به کمک آن قادر است 75 اسب بخار قدرت و 118 نیوتن متر گشتاور ایجاد کند. 206 تیپ دو مجهز به گیر بکس 5 سرعته دستی است و  شتاب صفر تا صد آن 14 ثانیه اعلام شده است.

مصرف سوخت ترکیبی آن 6.4 لیتر در هر صد کیلومتر است و 170 کیلومتر بر ساعت، حداکثر سرعت آن است.  تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 دارای پیشرانه 1.5 لیتری 8 سوپاپه است که می‌تواند  87 اسب بخار قدرت و 128 نیوتن متر گشتاور ایجاد کند. تیبا دو هم گیربکس پنج سرعته دستی دارد، مصرف سوخت ترکیبی آن صدی 6.9 لیتر است و حداکثر سرعت آن 170 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. این خودرو در 13 ثانیه به شتاب صفر تا صدی می‌رسد.

از آنچه گفتیم می‌توان نتیجه گرفت که تیبا دو از نظر فنی توان بیشتری نسبت به 206 تیپ دو ارائه می‌دهد، اما چرا 206 محبوب‌تر است؟! علت را باید در تجربه کاربری عنوان کرد. 206 سواری نرم و کابین بی سر و صدایی به مشتری هدیه می‌کند.

مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2

مقایسه 206 تیپ 2 و تیبا 2 از نظر سطح ایمنی

اگر بگوییم ایمنی باید مهم‌ترین عامل انتخاب خودرو باشد، سخنی به گزافه نگفته‌ایم. هرگاه میان خرید دو خودرو مردد بودید، ایمنی را به عنوان عاملی تعیین کننده در نظر بگیرید.  تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 چسبندگی کمتری هنگام عبور از مسیرهای مارپیچ ارائه می‌دهد.

بنابراین باید گفت پایداری 206 و کنترل آن بهتر و راحت‌تر است. آنچه که باعث می‌شود 206 از زمانه خود جلوتر باشد، هارمونی میان شکل بدنه، توان فنی و سطح ایمنی است. همه چیز در تکمیل هم هستند و یکدیگر را پوشش می‌دهند. این شمایل تخم مرغی در کنار بدنه مستحکم، پایداری بالا و شتاب قابل قبول باعث می‌شود 206 سطح مناسب و مطلوبی از ایمنی ارائه کند. از طرفی 206 از معدود خودروهای موجود در کشور است که ایمنی آن به تایید موسسات بین المللی معروف رسیده است و سه ستاره ایمنی بر پیشانی آن می‌درخشد.

اما تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 توسط هیچ مرکزی تست ایمنی نشده است. همانطور که پیشتر نیز در این مقاله اشاره کردیم، پلتفرم کلی تیبا دو همان پلتفرم پراید است، اما مهندسان سایپا معتقدند سطح ایمنی این خودرو از پراید بالاتر است.

چنانچه قصد شرکت در طرح فروش اقساطی تیبا را دارید یا هم اکنون مالک تیبا دو هستید و می‌خواهد یک هاچبک ایمن‌تر مانند 206 را بخرید، می‌توانید از طریق آرشا خودرو اقدام کنید. برای اطلاع از جزئیات طرح فروش اقساطی 206 تیپ 2 تماس بگیرید.

تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 از نظر امکانات رفاهی

از نظر امکانات رفاهی، دو خودرو شباهت‌های بسیار زیادی به هم دارند، زیرا اساسا امکانات رفاهی آنچنانی ندارند که بخواهیم با یکدیگر مقایسه‌شان کنیم. اگرچه شش تیپ از 206 هاچبک تا امروز تولید و عرضه شده است اما آپشنال‌ترین نسخه آن تیپ 5 است. درباره تیبا دو هم که پیشتر توضیح دادیم سایپا تا جایی که بتواند از سطح امکانات می‌کاهد تا بتواند قیمت تمام شده را پایین بیاورد. بنابراین اگر امکانات رفاهی برایتان مهم است به نظر می‌رسد هر دو خودرو گزینه مناسبی برای شما نباشند!

مقایسه تیبا 2 و پژو 206 تیپ 2 از نظر قیمت

تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2 ارزان‌تر است، این هم می‌تواند یک برگ برنده در کنار شتاب بیشتر و توان فنی مطلوب‌تر باشد. با این حال هر دو خودرو هم پر طرفدار هستند هم اینکه بازار دست دوم پر رونقی دارند. بر این اساس هر گاه که اراده کنید می‌توانید آن‌ها را بفروشید و به پول نقد تبدیلشان کنید.

کدام یک را بخریم؟!  تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

به تفصیل در این مطلب به تفاوت‌ها و شباهت‌های دو خودرو پرداختیم. اگر شتاب خودرو برایتان مهم است و دوست ندارید خودرو کار کرده بخرید و به اندازه 206 صفر موجودی ندارید، تیبا دو انتخاب خوبی برای شماست. می‌توانید برای خرید اقساطی تیبا 2 از طریق آرشا خودرو اقدام کنید. اگر به دنبال یک ظاهر جذاب و جاافتاده می‌گردید، اگر ستاره‌های ایمنی برایتان مهم است و کنترل پایداری و تجربه کاربری مالکان درباره 206 مجابتان کرده است که برای خرید اقساطی 206 تیپ دو اقدام کنید، ما در آرشا خودرو با بهترین شرایط در کنار شما هستیم.

 

سوالات متداول:

بین پژو 206 و تیبا دو، کدام یک ارزش خرید بیشتری دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید هر دو خودرو را از جنبه‌های متفاوت شامل مشخصات ظاهری، تجهیزات ایمنی، مشخصات فنی و یا امکانات رفاهی، بررسی کرد. در مجموع هم پژو 206 و هم تیبا دو، دو مورد از خودروهای پرفروش در ایران هستند.

 

شرایط خرید اقساطی برای هر دو خودرو پژو 206 و تیبا دو در آرشا خودرو فراهم است؟

به محض انتخاب هر کدام از این دو خودرو می‌توانید از شرایط خرید اقساطی از آرشا خودرو، از جمله عدم نیاز به ضامن و امکان پرداخت وجه پس از تحویل خودرو و البته تحویل فوری بهره ببرید. و صاحب تیبا2 یا پژو 206 شوید.

ثبت دیدگاه