شنبه تا پنجشنبه : ساعت 9 الی 18
با ما تماس بگیرید 02148000998

آخرین اخبار

راهنمای جامع خرید خودرو مناسب (داخلی یا خارجی) 1403

راهنمای خرید خودرو مناسب شامل تمامی نکاتی است که اگر خریدار به آن توجه کند، با هزینه‌های متعددی مواجه نمی‌شود. این هزینه‌ها شامل مواردی مانند مبلغ بیمه، هزینه تعمیر و نگهداری و قیمت تعویض قطعات است. شاید این مبالغ در کوتاه‌مدت، مشکلی ایجاد نکنند؛ اما در طولانی مدت، هزینه‌ها رو به افزایش می‌رود، اگر خریدار متوجه نکات اصولی و اساسی برای خرید خودرو نباشد. در ادامه، نکاتی مطرح می‌شود که در حین خرید ماشین باید به آن توجه داشت.

خودروی داخلی یا خارجی؛ کدام بهتر است؟

در راهنمای خرید خودرو مناسب، بحث‌های متعددی مطرح می‌شود. یکی از آن‌ها، چالش بر سر انتخاب خودرو از شرکت‌های صنعتی داخل یا خارج از کشور است. خریدار برای انتخاب یک اتومبیل از میان خودروهای داخلی یا خارجی با مسیرهای متفاوتی روبرو می‌شود؛ چون تعدادی از فروشندگان مطرح و سرشناس، فقط در یکی از این حوزه‌ها فعالیت دارند. علاوه‌براین، رده‌بندی قیمتی برای هر کدام از خودروهای این دو دسته، فرق دارد.

خرید خودروی داخلی از این نظر خوب است که اگر یکی از قطعه‌ها با مشکلی مواجه شود، قطعات جدید آن در داخل کشور و در نزدیک‌ترین تعمیراتی محل قابل دسترسی است. در صورتی که مصرف‌کننده از خودروی خارجی استفاده کند و یکی از قطعات صدمه ببیند، علاوه‌بر هزینه بالا، کم‌یاب بودن قطعه هم ممکن است روند تعمیرات را با تاخیر مواجه کند. از نظر طول عمر، ماشین‌های خارجی در صدر جدول قرار دارند. به لحاظ قیمتی هم ماشین‌های تولید خارج، پرهزینه هستند و بازار انحصاری‌تری دارند.

آرشا خودرو با فراهم کردن شرایط فروش اقساطی ماشین‌های داخلی و خارجی، اولین انتخاب خریداران است. آنچه که باعث شده تا این مجموعه، نام‌آشنا و مورد انتخاب بسیاری از خریداران باشد، به شرایط اقساط بلندمدت آن مربوط می‌شود. تعداد ماه‌های بازپرداخت آن، حداکثر 36 ماهه است و ماشین‌های هر گروه صنعتی با همان قیمت واقعی و بدون سود به متقاضیان ارائه می‌شود.

راهنمای جامع خرید خودرو مناسب

خرید خودرو آنلاین یا معامله حضوری؟

در راهنمای خرید خودرو مناسب می‌بایست به فروشگاه اینترنتی یا حضوری اتومبیل توجه زیادی داشت. به طور معمول، خیلی‌ها معامله حضوری را نسبت به هر نوع خرید دیگری ترجیح می‌دهند. به همین منظور، نزدیک‌ترین بنگاهی را برای معامله انتخاب می‌کنند. در حالت استاندارد، برای خرید خودرو صفر نیازی به کارشناسی فنی اتومبیل نیست؛ اما اگر ماشین دست دوم مورد انتخاب خریدار باشد، باید کارشناسی فنی خودرو صورت بگیرد. در کارشناسی فنی اتومبیل، موارد زیر بررسی می‌شوند:

 • تست سلامت خودرو
 • آزمایش تکنیکال
 • سلامت کیلومتر شمار
 • تست آپشن‌ها و تطبیق آن با کارت خودرو و سند
 • تست تعلیق
 • تست عیب‌یابی
 • تست رنگ و بدنه
 • تست چراغ و نور
 • آزمایش و تست آج لاستیک

هر چند که کارشناسی فنی خودرو نیاز به هزینه دارد؛ اما برای ارزیابی اطمینان کیفیت متریال ماشین و نسبت به هزینه پرداخت شده، ارزشمند است.

برای خودروهایی که خریداران تمایل دارند تا به صورت آنلاین و اینترنتی خریداری کنند، سرچ کردن در اینترنت همانند چراغی برای دستیابی به روشنی گرمابخش است؛ زیرا مجموعه‌هایی که فعالیت رسمی دارند، اطلاعات درستی را در فضای وب منتشر می‌کنند. آرشا خودرو از همین مجموعه‌های شناخته‌شده و معتبر است که در حوزه فروش اقساطی خودرو از گروه‌های صنعتی داخلی و خارجی فعالیت دارد. تمامی فعالیت‌های این مجموعه براساس استانداردها تعریف شده و مشتریان، سریع‌تر به خودروی موردعلاقه‌شان دسترسی دارند.

راهنمای جامع خرید خودرو مناسب

قیمت سربه‌فلک‌کشیده یا منصفانه؟

در راهنمای خرید خودرو مناسب، همه می‌دانند که قیمت خودروهای دست دوم همیشه ارزان‌تر از اتومبیل‌های صفر کیلومتر هستند؛ اما اینکه ارزانی واقعی در چه حدودی بوده، خیلی دقیق مشخص نیست. راهکار اساسی برای رسیدن به قیمت نسبتا درست خودروی دست دوم، پرسش و پیگیری متوالی در بازار است. در واقع در هر بازه زمانی، قیمت خودرو در بازار بسته به میزان تقاضای خرید و فروش، متفاوت است. برای مثال، در روزهای قبل از عید، قیمت ماشین دست دوم واقعا سربه‌فلک‌کشیده است و خودروی خوب هم به ندرت پیدا می‌شود.

فرآیند قیمت‌گذاری اتومبیل کاملا نو و صفر کیلومتر که از درب کارخانه تحویل گرفته می‌شود، نظارت شده است و مبلغ‌ها قبل از هر اعلامیه فروش از سایت به اطلاع خریداران می‌رسد. گروه‌های صنعتی، شرایط خرید اقساطی را برای خریداران فراهم نکرده‌اند؛ اما شرکت‌های معتبری با ارائه خودروهای کاملا نو، پرداخت اقساطی بلندمدت را ایجاد کرده‌اند. آرشا خودرو از مجموعه‌های معتبر و رسمی است که علیرغم فراهم کردن شرایط خرید اقساطی، قیمتی منصفانه را به خریداران پیشنهاد می‌کند. هدف این مجموعه، ارائه اتومبیل‌های کاملا نو در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان است.

هزینه بیمه خودرو چقدر است؟

دانستن بیمه پرداختی در طولانی‌مدت تا حدودی، بخش زیادی از نگرانی‌ها را درباره خرید اتومبیل مناسب برطرف خواهد کرد. پس در راهنمای خرید خودرو باید نسبت به بیمه پرداختی مطلع بود. برای ماشین‌های صفر، مبلغ پرداختی برای بیمه شخص ثالث به عواملی مانند نوع کاربری، سقف تعهدات شرکت بیمه و مدت اعتبار آن وابسته است. با توجه به اینکه بیمه بدنه اختیاری است، الزامی هم برای پرداخت آن وجود ندارد. در صورتی که دارنده ماشین لوکس و گران قیمت تمایل داشته باشد، بیمه بدنه انتخابی سودمند محسوب می‌شود.

با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث، تمامی خودروهای صفر کیلومتر از زمانی که شماره‌گذاری می‎شوند، یک سال تحت پوشش بیمه هستند. خرید بیمه شخص ثالث، یک ضرورت است. این هزینه براساس نوع شرکت بیمه‌ای که انتخاب می‌شود، متفاوت است. خریدار قبل از نهایی کردن تصمیم خرید اتومبیل باید این هزینه را ارزیابی کند.

لیست مدارک مورد نیاز معامله خودرو شامل چه چیزهایی است؟

در راهنمای خرید خودرو مناسب، مدارک مورد نیاز را باید چک کرد و به آن‌ها دقت داشت. لیست این مدارک که هر خریداری باید نسبت به آن‌ها آشنایی داشته باشد، عبارتند از:

 • برگ سبز خودرو به‌عنوان سند مالکیت ماشین
 • اصل مدارک شناسایی مالک یا وکیل
 • کارت مشخصات خودرو
 • مدارک مربوط به احراز آدرس مالک
 • بیمه شخص ثالث معتبر
 • دریافت و ارائه گواهی حساب (در صورتی که جرایم معوقه داشته باشد)
 • برگه معاینه فنی خودرو

راهنمای جامع خرید خودرو مناسب

استانداردهای تنظیم قولنامه خودرو چیست؟

راهنمای خرید خودرو مناسب شامل تنظیم قولنامه هم می‌شود. حتی اگر قرار باشد خریدار به صورت آنلاین و اینترنتی اقدام به خریداری کند، تنظیم قولنامه از مراحل اساسی آن محسوب می‌شود. با گذر زمان، تنظیم قولنامه خودرو همانند قبل، خیلی اهمیت ندارد؛ چرا که یک برگ سبز در مراکز تعویض پلاک داده می‌شود و با استفاده از همان برگه، ثبت سند به طور دقیق انجام خواهد شد. در حال حاضر، تنظیم قولنامه خودرو برای اتومبیل‌های لوکس اهمیت زیادی دارد. پس به همین خاطر، خریدار باید نسبت به اطلاعات درج شده در آن مطلع باشد. اطلاعات زیر در برگه قولنامه نوشته می‌شود:

 • شرایط فسخ و مبلغ خسارت
 • اطلاعات کامل طرفین
 • قیمت تمام شده و شیوه پرداخت مبلغ
 • مبلغ بیعانه
 • زمان و مکان تحویل اتومبیل
 • نوع بیمه ماشین و مدت زمان باقی‌مانده آن
 • تعیین تکلیف مالیات خودرو

تاریخ تحویل خودرو چه زمانی است؟

در راهنمای خرید خودرو مناسب، کمتر به این موضوع پرداخته می‌شود که تحویل ماشین قرار است در چه روزی باشد و بعد از چه شرایطی، مالک می‌تواند اتومبیل را دریافت کند. زمانی که هم که بحث خرید اقساطی به میان می‌آید، اهمیت این مورد کم‌رنگ‌تر می‌شود. در خدمات فروش اقساطی خودرو از مجموعه‌های بزرگ به ندرت پیش می‌آید که بعد از پیش پرداخت، خریدار بتواند اتومبیل مورد نظرش را دریافت کند. آرشا خودرو با فراهم کردن فروش اقساطی خودروهای کارشناسی شده، تحویل فوری را هم تضمین می‌کند. کیا سراتو، جک اس، برلیانس، هایما 7، 207 دنده‌ای و آریزو 6 پرو جزو محبوب‌ترین ماشین‌های کارشناسی‌شده در آرشا خودرو هستند.

ثبت دیدگاه